Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Syryjczyk i Afgańczyk udawali Czecha i Włocha - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syryjczyk i Afgańczyk udawali Czecha i Włocha

Mitas Łukasz
07.11.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach zatrzymali cudzoziemców, posługujących się podrobionymi na wzór oryginału dowodami osobistymi obywateli Unii Europejskiej.

Wczoraj (06 listopada) w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice – Pyrzowice zatrzymano dwóch cudzoziemców, którzy przylecieli do Polski z Grecji. Jak się okazało mężczyźni w trakcie przeprowadzonej przez funkcjonariuszy SG kontroli legalności pobytu, przedstawili czeski i włoski dowód osobisty. Po szczegółowej analizie wyszło na jaw, że dokumenty te zostały podrobione na wzór oryginałów. W wyniku czynności wyjaśniających ustalono, że zatrzymani obcokrajowcy to w rzeczywistości obywatele Syrii i Afganistanu. Dodatkowo Afgańczyk posiadał przy sobie polski dowód osobisty, który również został podrobiony na wzór oryginału. Obaj mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów, które pozwalałyby im legalnie przebywać na terytorium RP.

Syryjczyk usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużenia się, jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału  dokumentem. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia oraz wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej obywatela Syrii do powrotu.

Wobec Afgańczyka prowadzone są dalsze czynności służbowe.

do góry