Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Fałszywe stemple kontroli granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszywe stemple kontroli granicznej

Mitas Łukasz
26.09.2022

23 września funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy, który posłużył się paszportem biometrycznym z zamieszczonymi podrobionymi stemplami kontroli granicznej.

Do zatrzymania cudzoziemca doszło w Częstochowie, w trakcie prowadzenia przez funkcjonariuszy z Grupy Zamiejscowej w Częstochowie Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach czynności służbowych związanych z kontrolą legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Podczas kontroli posiadanego przez cudzoziemca dokumentu paszportowego, podejrzenie funkcjonariuszy wzbudziły zamieszczone w nim dwa stemple polskiej kontroli granicznej. Funkcjonariusze przypuszczali, że mogły zostać podrobione. Dalsze czynności potwierdziły ich podejrzenia.

Ukrainiec usłyszał zarzut posłużenia się własnym, uprzednio przerobionym paszportem poprzez zamieszczenie w nim dwóch podrobionych stempli polskiej kontroli granicznej. Obywatel Ukrainy przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia oraz dobrowolnie poddał się uzgodnionej z prokuratorem karze. 

Wobec zatrzymanego zostało wszczęte również postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

do góry