Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Przyleciał z Aten z podrobionym dokumentem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przyleciał z Aten z podrobionym dokumentem

Szymon Mościcki
11.10.2021

9 października funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali kolejnego nielegalnego migranta, który wybrał samolot, aby wydostać się z Grecji.

W sobotni wieczór funkcjonariusze Straży Granicznej z katowickiego lotniska przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec pasażera przylatującego do Katowic-Pyrzowic z Aten. Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli dokument, który wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Jak się okazało, był to podrobiony na wzór oryginału rumuński dowód osobisty. W trakcie wykonywania czynności służbowych ustalono, że cudzoziemiec jest obywatelem Syryjskiej Republiki Arabskiej. Ponieważ Syryjczyk przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim został zatrzymany.

35-latkowi przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby, oraz użycia jako autentycznego przerobionego dokumentu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia i dobrowolnie poddał się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. Wobec Syryjczyka wszczęte zostało postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu.

do góry