Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Wjechali do Polski wraz z ładunkiem metalowych rur - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wjechali do Polski wraz z ładunkiem metalowych rur

Jesionowska Katarzyna
05.10.2021

3 października funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali 2 Afgańczyków, którzy do Polski dotarli nielegalnie, podróżując w naczepie tira.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło na terenie jednego ze świętochłowickich parkingów. Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację od policjantów ze Świętochłowic, iż kierowca tureckiej ciężarówki, dokonując przeglądu naczepy, odkrył przeciętą linkę zabezpieczającą, a następnie dwójkę młodych mężczyzn. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Okazało się, że migranci wsiedli do naczepy, w której znajdował się ładunek metalowych rur, w Serbii. Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej z Republiki Słowackiej do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Obaj przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat. Wobec Afgańczyków wszczęte zostały również postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu.

do góry