Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Posłużył się przerobionym polskim paszportem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Posłużył się przerobionym polskim paszportem

Jesionowska Katarzyna
01.10.2021

29 września funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemca, który w trakcie legitymowania posłużył się sfałszowanym polskim paszportem.

Do zatrzymania doszło na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, po przylocie czarterowego samolotu z Chanii (Kreta/Grecja). Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli polski paszport. Dokument wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Ostatecznie okazało się, że dokument został przerobiony poprzez wymianę wizerunku posiadacza. W wyniku dalszych czynności służbowych u pasażera ujawniono kolejny sfałszowany dokument. Tym razem był to podrobiony na wzór oryginału węgierski dowód osobisty. Podjęte przez funkcjonariuszy SG czynności wykazały, iż cudzoziemiec to obywatel Syryjskiej Republiki Arabskiej. Mężczyzna zamierzał dotrzeć do swojej rodziny, która przebywa w Niderlandach. 37-latek usłyszał zarzuty przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby oraz użycia jako autentycznego przerobionego dokumentu. Dodatkowo, w związku z ujawnieniem sfałszowanego węgierskiego dowodu tożsamości, przedstawiono mu zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, podrobionym dokumentem. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów, złożył wyjaśnienia i poddał się dobrowolnie łącznej karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat. Wobec Syryjczyka wszczęte zostało postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu.

  • 20211001-1-1
    20211001-1-1
do góry