Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Śledztwo w sprawie fałszerstw dokumentów zakończone aktem oskarżenia wobec 20 obywateli RP - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Śledztwo w sprawie fałszerstw dokumentów zakończone aktem oskarżenia wobec 20 obywateli RP

Jesionowska Katarzyna
08.07.2021

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej prowadzili pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach śledztwo trwające ponad 3 lata. Postepowanie karne dotyczyło przestępczego procederu fałszerstwa dokumentów na szeroką skalę, którego dopuścił się mieszkaniec Sosnowca.

24 czerwca br. Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Polski, który trudnił się nielegalnym procederem podrabiania dokumentów w swojej drukarni. Proceder ten trwał od 2017 do 2020 roku. Akt oskarżenia objął również 19 obywateli Polski, zleceniodawców podrobionych dokumentów. Mieszkańca Sosnowca oskarżono o popełnienie 23 przestępstw podrabiania dokumentów w celu użycia ich za autentyczne. W trakcie przeszukań, w miejscu wykonywania pracy przez oskarżonego, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zabezpieczyli na nośnikach szablony dokumentów, które były wykorzystane do tworzenia podrabianych świadectw ukończenia szkół i kursów, dowodów osobistych, praw jazdy i innych dokumentów mających znaczenie prawne. Za popełnione czyny oskarżonemu może grozić kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

do góry