Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Hiszpański dowód osobisty nie należał do niego - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Hiszpański dowód osobisty nie należał do niego

Jesionowska Katarzyna
17.06.2021

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemca, który w trakcie legitymowania posłużył się dowodem osobistym stwierdzającym tożsamość innej osoby.

Do zatrzymania cudzoziemca doszło 13 czerwca na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, po przylocie rejsowego samolotu z Aten (Grecja). Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli hiszpański dowód tożsamości. Dokument wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy. Wizerunek cudzoziemca odbiegał od wizerunku zamieszczonego w dokumencie. W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że hiszpański dowód osobisty widnieje w bazach danych jako utracony.
Podczas przesłuchania prowadzonego w obecności tłumacza zatrzymany cudzoziemiec podał swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Mężczyzna okazał się być Syryjczykiem i zamierzał dotrzeć do Niderlandów, gdzie przebywa jego rodzina.
Obywatel Syrii usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. 25-latek przyznał się do stawianego mu zarzutu, złożył wyjaśnienia i poddał się dobrowolnie karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku.

do góry