Właściciel firmy budowlanej zatrudniał niezgodnie z przepisami 11 cudzoziemców zapewniając ich, że pracują legalnie
Czynności kontrolne prowadzone w jednej z katowickich firm budowlanych przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Rudzie Śląskiej, ujawniły naruszenie przepisów w zakresie pracy i zatrudnienia 11 obywateli Ukrainy. Pracodawca nie wystawił oświadczeń i nie zawarł z cudzoziemcami stosownych umów.
Cudzoziemcy pracowali na terenie Zabrza, przy realizowanym przez katowicką firmę remoncie budynku. Kontrola ujawniła, że wykonujący prace budowlane cudzoziemcy byli zatrudnieni niezgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Mężczyźni pracowali nie posiadając wystawionych i zarejestrowanych przez właściciela firmy oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy, co w przypadku korzystania przez obywateli Ukrainy z przepisów zwalniających z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce, jest jednym z niezbędnych warunków ich legalnego zatrudnienia i pracy. Nie dość, że właściciel firmy, jako aktualny pracodawca cudzoziemców, nie dopełnił tego obowiązku, to jeszcze zatrudniał obywateli Ukrainy bez zawarcia z nimi stosownych umów. Na dodatek, w trakcie prowadzonych w tej sprawie wyjaśnień, okazało się, że celowo wprowadzał cudzoziemców w błąd zapewniając, że wszystkie formalności zostały przez niego spełnione i że pracują oni legalnie. W rzeczywistości ukraińscy robotnicy byli zatrudnieni „na czarno”.
Poprzez niedopełnienie obowiązków ciążących na pracodawcy, właściciel firmy budowlanej naraził Ukraińców i siebie na konsekwencje prawne, które dla nielegalnie pracujących cudzoziemców - zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, są jednoznaczne i wiążą się z koniecznością opuszczenia terytorium naszego kraju. Dlatego też Straż Graniczna wszczęła stosowne czynności administracyjne, które zakończyły się wydaniem obywatelom Ukrainy decyzji zobowiązujących do wyjazdu z Polski w nakazanym terminie. Równocześnie prowadzone jest wobec ich pracodawcy postępowanie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Po jego zakończeniu, Straż Graniczna skieruje do sądu wniosek o ukaranie właściciela katowickiej firmy.
Straż Graniczna przypomina, że aby polski pracodawca mógł legalnie zatrudnić cudzoziemców korzystających z przepisów zwalniających z obowiązku posiadania zezwoleń na pracę w Polsce (obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdowy i Gruzji) musi - oprócz zawarcia stosownej pisemnej umowy,wystawić i zarejestrować we właściwym powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy danemu cudzoziemcowi. Dotyczy to również sytuacji, gdy cudzoziemiec zmienia pracodawcę. Nie można go zatrudnić na podstawie oświadczenia wydanego przez poprzedniego pracodawcę. Nowy pracodawca powinien wystawić i zarejestrować nowe oświadczenie. Gdy tego nie zrobi, cudzoziemiec świadczy pracę nielegalnie.
[gallery link="file" columns="2"]