Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Wspólne ćwiczenia minersko-pirotechniczne funkcjonariuszy Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wspólne ćwiczenia minersko-pirotechniczne funkcjonariuszy Straży Granicznej

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
05.05.2023

W dniach 25-28 kwietnia, w ramach przygotowań do III Letnich Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, odbyły się wspólne ćwiczenia przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Zespołu Interwencji Specjalnych ŚlOSG.

W szkoleniu, które zostało zorganizowane przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych w Katowicach-Pyrzowicach, wzięli udział funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań ŚlOSG, funkcjonariusze Zespołów Interwencji Specjalnych z PSG w Krakowie-Balicach oraz z PSG we Wrocławiu-Strachowicach. Ćwiczenia odbyły się na terenie placu strzelań firmy Nitroerg  w Krupskim Młynie, a ich celem było doskonalenie posiadanych umiejętności oraz wymiana doświadczeń w działaniach z wykorzystaniem materiałów wybuchowych i ich prekursorów.

Mundurowi wykorzystywali do ćwiczeń m.in. lonty detonacyjne, zapalniki elektryczne skalne, węglowe i metanowe, zapalniki nieelektryczne oraz niektóre górnicze materiały wybuchowe.

Uczestnicy w trakcie szkolenia m.in. neutralizowali (przy pomocy kontrładunku) zagrożenia wybuchowe umieszczone w bagażach, a także tworzyli sieci przy użyciu zapalników elektrycznych, lontu detonacyjnego i systemu inicjowania nieelektrycznego.

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwali funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych ŚlOSG, posiadający stosowne uprawnienia instruktorskie.

Przeprowadzenie szkolenia było możliwe dzięki przychylności Zarządu Nitroerg S.A w Bieruniu, który zarządza zakładem Nitroerg w Krupskim Młynie.

 

do góry