Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Pięciu nielegalnych „taksówkarzy na aplikację” zatrzymanych w Częstochowie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pięciu nielegalnych „taksówkarzy na aplikację” zatrzymanych w Częstochowie

Szymon Mościcki
20.01.2023

W wyniku wspólnych działań funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego i Policji zatrzymanych zostało 5 cudzoziemców, którzy wykonywali usługi przewozu osób korzystających z aplikacji internetowych.

19 stycznia bieżącego roku funkcjonariusze z Grupy Zamiejscowej w Częstochowie Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach  wspólnie z Policją oraz Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania w zakresie czynności kontrolno-weryfikacyjnych wobec cudzoziemców wykonujących transport drogowy pojazdami osobowymi i korzystających z aplikacji internetowych pośredniczących w usłudze transportu i działających pod szyldem znanych firm z tej branży. Celem realizowanych działań było ujawnianie ewentualnych nieprawidłowości w okazjonalnym przewozie osób oraz eliminowanie kierowców będących pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. 

W wyniku podjętych działań zatrzymanych zostało pięciu obcokrajowców, wśród których byli obywatele Turcji, Azerbejdżanu i Kazachstanu. Kontrola cudzoziemców wykazała nieprawidłowości w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium RP zatrzymanych osób, co skutkować będzie wydaniem przez Straż Graniczną decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Ponadto w efekcie prowadzonych działań funkcjonariusze wszczęli kontrolę legalności zatrudnienia w celu zbadania poprawności powierzenia oraz wykonywania pracy na tzw. „aplikację. (z zakresu świadczeń usług przewozowych osób przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej).

 

  • Zdjęcie poglądowe. Paszporty cudzoziemców
    Zdjęcie poglądowe. Paszporty cudzoziemców
  • Funkcjonariusze SG i ITD wykonują czynności służbowe
    Funkcjonariusze SG i ITD wykonują czynności służbowe
  • Funkcjonariusze SG i ITD wykonują czynności służbowe
    Funkcjonariusze SG i ITD wykonują czynności służbowe
do góry