Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Syryjczyk posługujący się hiszpańskim dokumentem zatrzymany na lotnisku - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syryjczyk posługujący się hiszpańskim dokumentem zatrzymany na lotnisku

Szymon Mościcki
10.11.2022

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach cudzoziemca, który posługiwał się podrobionym hiszpańskim dowodem osobistym.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach 9 listopada zatrzymali cudzoziemca, który podawał się za obywatela Hiszpanii. Mężczyzna przyleciał do Polski z Aten (Grecja) i w trakcie legitymowania posłużył się hiszpańskim dowodem osobistym. Po krótkiej rozmowie z cudzoziemcem funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że mężczyzna może nie być tą osobą, za którą się podaje. Obcokrajowiec nie znał też języka hiszpańskiego. Podczas przeprowadzonej analizy dokumentu okazało się, że jest on podrobiony na wzór oryginału.

W trakcie dalszych czynności służbowych mundurowi ustalili, iż jest to obywatel Syrii. Celem jego podróży były kraje Europy zachodniej. Mężczyzna za bilet lotniczy oraz przerobiony dokument zapłacił w Grecji ponad 4000 tysiące euro.

Mężczyzna za popełnienie czyny usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużenia się jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem. Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do  powrotu.

do góry