Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Posłużył się tożsamością innej osoby by przekroczyć granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Posłużył się tożsamością innej osoby by przekroczyć granicę

Szymon Mościcki
19.09.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach zatrzymali obywatela Syrii, który posługiwał się fałszywym słowackim paszportem.

Do zatrzymania cudzoziemca doszło 15 września na katowickim lotnisku po przylocie rejsowego samolotu z Aten (Grecja). Mężczyzna w trakcie kontroli legalności pobytu okazał słowacki paszport, którego autentyczność wzbudziła wątpliwości funkcjonariuszy. Po dokładnej analizie paszportu stwierdzono, że został on podrobiony na wzór oryginału. Podczas przesłuchania mężczyzna podał swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Syrii, a dokument zakupił w Grecji od nieznajomej osoby za 4500 euro. Zadeklarował również, że chciał dotrzeć do Niemiec.

W związku z tym, że Syryjczyk nie posiadał ważnej wizy lub innego tytułu pobytowego uprawniającego go do wjazdu lub pobytu na terytorium RP został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Ponadto usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu posługując się podrobionym na wzór oryginału dokumentem, stwierdzającym tożsamość innej osoby. Obcokrajowiec przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia oraz wniosek o dobrowolne poddanie się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach wszczął w stosunku do zatrzymanego cudzoziemca postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

do góry