Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Cudzoziemcy zatrzymani przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemcy zatrzymani przez Straż Graniczną

Szymon Mościcki
01.08.2022

29 lipca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 3 cudzoziemców, którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując w ukryciu.

W związku z otrzymaną telefonicznie informacją o trzech cudzoziemcach poruszających się poboczem drogi krajowej w Czechowicach-Dziedzicach (powiat bielski) na miejsce skierowano patrol Straży Granicznej. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej przeprowadzili wobec mężczyzn kontrolę legalności pobytu. W związku z tym, iż obcokrajowcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, zostali zatrzymani. Jeden z nich deklarował afgańskie obywatelstwo, natomiast pozostała dwójka - pakistańskie. W wyniku dalszych czynności służbowych, prowadzonych w obecności tłumacza, funkcjonariusze potwierdzili ich dane osobowe. Okazało się również, że wszyscy cudzoziemcy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii.

Mężczyznom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 3 lat.

Na podstawie decyzji sądu obcokrajowcy zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu przekazania ich do państwa, w którym ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej.

 

  • Funkcjonariusz Straży Granicznej oraz zatrzymani cudzoziemcy
    Funkcjonariusz Straży Granicznej oraz zatrzymani cudzoziemcy
do góry