Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Kolejni ukryci w samochodzie ciężarowym cudzoziemcy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejni ukryci w samochodzie ciężarowym cudzoziemcy

Jesionowska Katarzyna
09.11.2020

4 listopada, krótko przed północą, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali kolejnych trzech Afgańczyków, którzy ukryci w naczepie tira przekroczyli granicę z Czech do Polski.

Kierowca rumuńskiej ciężarówki w czasie przerwy na jednej z cieszyńskich stacji paliw zauważył, że w naczepie jego pojazdu przebywa trzech młodych mężczyzn. Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym wszyscy zostali zatrzymani. W trakcie wykonywanych czynności, w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego, funkcjonariusze Straży Granicznej potwierdzili ich afgańskie obywatelstwo oraz dane osobowe. Polska nie była ich celem podróży. Mężczyźni zamierzali dotrzeć do krajów Europy Zachodniej. Wszczęto wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Przedstawiono im także zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Na podstawie decyzji sądu, zostali oni umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

do góry