Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Izraelski paszport nie zapewnił dalszej podróży - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Izraelski paszport nie zapewnił dalszej podróży

Jesionowska Katarzyna
13.10.2020

11 października funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali mężczyznę, który w trakcie kontroli legalności pobytu posłużył się izraelskim paszportem stwierdzającym tożsamość innej osoby.

Do zatrzymania cudzoziemca doszło na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, po przylocie rejsowego samolotu z Aten. Legitymowany mężczyzna przedstawił do kontroli izraelski paszport. W toku czynności służbowych okazało się, iż cudzoziemiec nie jest prawowitym właścicielem paszportu. Dokument widniał w bazie INTERPOL jako utracony przez posiadacza, a mężczyzna okazał się być obywatelem Syrii. Docelowym miejscem podróży cudzoziemca miała być Wielka Brytania.
W związku z popełnieniem przestępstwa mężczyźnie został przedstawiony zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Obcokrajowiec przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz dobrowolnie poddał się karze 2 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Jednocześnie Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej obywatela Syrii do powrotu.

do góry