Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego 99. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

99. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Jesionowska Katarzyna
05.05.2020

Dwa dni temu obchodziliśmy 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku ogłoszeniem strajku generalnego i skuteczną akcją dywersyjną odcinającą połączenia kolejowe między Rzeszą Niemiecką a Górnym Śląskiem. Na jego czele stał Wojciech Korfanty – polityk, działacz narodowy i niepodległościowy, polski komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku. III Powstanie Śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku i wzięło w nim udział około 60 tysięcy Polaków. Zakończyło się ono 5 lipca 1921 roku i doprowadziło do korzystnego dla Polski podziału regionu, który był obiektem rywalizacji Niemiec i odrodzonej Rzeczpospolitej. Polsce przyznano większą część Górnego Śląska niż pierwotnie zamierzano. W III Powstaniu Śląskim uczestniczył patron Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nadkomisarz Józef Bocheński.

Jednym z elementów wcielenia nowo przyjętych funkcjonariuszy do Śląskiego Oddziału Straży Granicznej jest wizyta w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dzięki nowoczesnym technologiom audiowizualnym funkcjonariusze mają możliwość uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu. Interaktywne stanowiska pozwalają na poznanie historii Powstań Śląskich, Plebiscytu na Górnym Śląsku oraz codziennego życia mieszkańców Śląska.

  • Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
    Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
do góry