Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego 13 cudzoziemców przekroczyło granicę nielegalnie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

13 cudzoziemców przekroczyło granicę nielegalnie

Jesionowska Katarzyna
04.05.2020

W świąteczny weekend funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 13 osób naruszających przepisy dotyczące przekraczania granic. Wśród nich było 8 Czechów, 4 Wietnamczyków oraz Słowak.

1 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej w rejonie Jaworzynki zatrzymali obywatela Słowacji. Cudzoziemiec miał zamiar przekroczyć granicę polsko-słowacką w miejscu niedozwolonym. Chciał w ten sposób wrócić do domu, po tym jak kilka godzin wcześniej, również w miejscu niedozwolonym, przekroczył granicę i udał się na spotkanie do znajomego po polskiej stronie. Mężczyzna usłyszał zarzut z art. 264 § 2 KK i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Po zakończonych czynnościach został przekazany stronie słowackiej.

2 maja z kolei w Zebrzydowicach funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali grupę ośmiu obywateli Czech. Osoby wspólnie i w porozumieniu przekroczyły pieszo granicę z Czech do Polski wbrew obwiązującym przepisom. Wobec pięciu osób nieletnich zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Trzem osobom dorosłym przedstawiono zarzuty dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy. Ponadto dwóch Czechów posiadało przy sobie środki odurzające w postaci konopi indyjskich. Oni usłyszeli zarzut z art. 55 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Osoby przyznały się do wszystkich zarzucanych im czynów i poddały się dobrowolnie karze. Po zakończeniu czynności służbowych obywatele Czech zostali przekazani stronie czeskiej.

Również 2 maja funkcjonariusze ŚlOSG ujawnili w Bliszczycach 4-osobową rodzinę obywateli Wietnamu, która nielegalnie przekroczyła granicę z Czech do Polski. Rodzina ta mieszka w Czechach i nieświadomie przekroczyła granicę do naszego kraju. Wobec nich zastosowano środek wychowawczy w postaci pouczenia, a po zakończonych czynnościach przekazano stronie czeskiej.

do góry