Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Pamiętamy o zmarłych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o zmarłych

31.10.2019 Mitas Łukasz

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odwiedzili na Śląsku cmentarze oraz mogiły, by oddać cześć zmarłym.

30 października Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Koch wziął udział w uroczystościach na terenie Katowic. Wspólnie z Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem delegacje służb mundurowych i innych instytucji odwiedziły cmentarze i mogiły osób zasłużonych, policjantów i więźniów obozów koncentracyjnych. Złożono kwiaty i zapalono znicze w krypcie Archikatedry Chrystusa Króla, na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza i Francuskiej oraz na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach. Znicze zapalono również na grobie Nieznanego Policjanta Polskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji. Zastępcy Komendanta Śląskiego Oddziału SG towarzyszył kapelan ŚlOSG ppor. SG Artur Suska.

28 października w Chorzowie, w kościele pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny oraz na cmentarzu przy ul. J. Kalusa odbyła się uroczystość upamiętniająca Emila Walesę, powstańca śląskiego i polskiego działacza narodowego. Na cmentarzu poświęcono odnowione nagrobki, a także zapalono znicze i złożono kwiaty. Organizatorem tego wydarzenia był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Urząd Miasta Chorzów. W uroczystościach uczestniczył Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Koch oraz Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej mjr SG Tomasz Muszyński.

W Cieszynie, na cmentarzu komunalnym, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zapalili znicze na grobie ostatniego Komendant Beskidzkiego OSG w Cieszynie płk. SG Mirosława Orawca. Znicze zapalono również po czeskiej stronie w Stonawie, Suchej Górnej i Cierlicku Górnym, w historycznych miejscach pamięci oraz na mogiłach, tych którzy służyli ojczyźnie i bronili jej granic.

Zdjęcia: ŚlOSG, IPN o. Katowice,

do góry