Wydarzenie organizowane cyklicznie na terenie Politechniki Częstochowskiej ma na celu integrację pokoleń uczniów, studentów i seniorów z uniwersytetu trzeciego wieku. W tym roku tematem przewodnim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Do udziału w imprezie zaproszone zostały inne służby, w tym Straż Pożarna, Policja oraz Wojsko Polskie.
Funkcjonariusze katowickiej Placówki SG przeprowadzili wykład w temacie zasad zachowania się na lotnisku podczas odbywania podróży, wskazali na sytuacje – pozornie bez znaczenia - które w środowisku portu lotniczego stanowią poważne zagrożenie i utrudnienie w funkcjonowaniu portu lotniczego. Omówiono zasady przekraczania granicy, w tym aspekty dokumentów do tego upoważniających. Omówiono sytuacje które mogą skutkować odmową wejścia na pokład samolotu i przekroczenia granicy. Przedstawiona została również charakterystyka Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach, omówiono także zasady naboru do służby. Oprócz wykładu funkcjonariusze wystawili stoisko promocyjne, na którym można było zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień w służbie na terenie portu lotniczego, a także w czynnościach realizowanych przez technika kryminalistyki.
Przeprowadzone przez funkcjonariuszy zajęcia spotkały się z ciepłym przyjęciem. Organizatorzy podkreślili praktyczną wartość przekazywanych treści, a także profesjonalizm i zaangażowanie podczas wydarzenia.




