Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Wyrok dla Nigeryjczyka, który pomagał w zawieraniu fikcyjnych małżeństw - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Wyrok dla Nigeryjczyka, który pomagał w zawieraniu fikcyjnych małżeństw

126 marca w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach zapadł wyrok w sprawie obywatela Nigerii, który pośredniczył w zawieraniu fikcyjnych małżeństw pomiędzy Polakami a swoimi rodakami.

Funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej przez ponad dwa lata prowadzili śledztwo w sprawie ułatwiania i umożliwiania pobytu na terytorium RP obywatelom narodowości nigeryjskiej, poprzez organizowanie dla nich fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski oraz fałszowania i wyłudzania dokumentów. W grudniu 2011 roku skierowany został do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia, którym objęto 32 osoby, zarówno obywateli Polski jaki i cudzoziemców. Wśród nich były osoby, które zawierały fikcyjne małżeństwa, świadkowie na fikcyjnych ślubach oraz osoby zajmujące się organizowaniem tego procederu. Ci ostatni, czworo obywateli Polski i dwóch obywateli Nigerii, zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działali oni na terenie województwa śląskiego i mazowieckiego, gdzie zajmowali się werbowaniem oraz nakłanianiem obywateli Polski do zawierania fikcyjnych związków małżeńskich z cudzoziemcami narodowości nigeryjskiej w celu ułatwienia im pobytu na terytorium RP. Polacy działali na terenie Śląska, obywatele Nigerii na terenie Mazowsza. W okresie od grudnia 2007 roku do maja 2009 roku, zorganizowali co najmniej 11 fikcyjnych małżeństw. W większości były to małżeństwa Polek z Nigeryjczykami, w jednym przypadku było to małżeństwo Nigeryjki z Polakiem. Polscy organizatorzy wyszukiwali na terenie Śląska osoby w trudnej sytuacji finansowej, bez pracy, które w zamian za obiecaną kwotę od 1000 do 2000 euro godziły się na fikcyjne małżeństwa z cudzoziemcami, będące swoistym kontraktem małżeńskim. Oskarżeni w tej sprawie usłyszeli wyroki skazujące, od sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata do lat dwóch. Wczoraj (26 marca) zapadł ostatni wyrok. Nigeryjczyk, który pośredniczył w organizowaniu i zawieraniu fikcyjnych małżeństw został skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata w zawieszeniu na pięć i grzywnę.

do góry