W dniach 21 – 26 września grupa ośmiu instruktorów i wykładowców wyszkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy Straży Granicznej uczestniczyła w szkoleniu w Centrum Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego w Neustrelitz. W przedsięwzięciu brali udział funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz ze Śląsko-Małopolskiego, Bieszczadzkiego, Nadodrzańskiego i Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Pobyt funkcjonariuszy w Centrum Szkolenia odbywał się w ramach Projektu realizowanego przez Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w partnerstwie z Akademią Policji Federalnej w Lubece, której podlega Centrum w Neustrelitz. Niniejszy Projekt Nr 2014-1-PL01-KA102-001447 pod nazwą „Doskonalenie zawodowe instruktorów wyszkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy Straży Granicznej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcji 1 „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”.
Dzięki szkoleniu funkcjonariusze Straży Granicznej, pochodzący z różnych jednostek organizacyjnych SG, mieli możliwość obserwacji zagranicznych rozwiązań w zakresie metodyki i technik szkoleniowych instruktorów strzelectwa, technik strzelectwa oraz wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy. Uczestnicy zapoznali się z nowymi technikami dydaktycznymi, pozwalającymi na zwiększenie efektywności w zakresie szkolenia funkcjonariuszy SG. Ponadto mogli poznać ciekawe rozwiązania, praktyki i metody w zakresie kształcenia oraz szkolenia zawodowego realizowanego w Bundespolizei. Pobyt w Neustrelitz niewątpliwie pozytywnie wpłynął na podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych w zakresie taktyki wykorzystania broni służbowej podczas przeprowadzania interwencji, a także poszerzenie wiedzy i umiejętności przydatnych podczas prowadzenia zająć strzeleckich. Możliwość obserwacji zagranicznych rozwiązań pozwoli na ewentualne wprowadzenie do programów szkoleń strzeleckich nowych treści, efektywniejszych rozwiązań organizacyjnych i dydaktycznych, a także przyczyni się do podniesienia poziomu nauczania strzelectwa w jednostkach organizacyjnych SG. Tego typu przedsięwzięcie jest ważnym punktem usprawnienia procesu doskonalenia zawodowego instruktorów i wykładowców wyszkolenia strzeleckiego w Straży Granicznej.
W 2015 roku przewidziana jest druga „mobilność” w Centrum Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego w Neustrelitz.