Ekshumację i sprowadzenie do Polski szczątków Generała Jana Kazimierza Kruszewskiego przeprowadzono z inicjatywy Pana Marka Szypulskiego, prezesa Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji przy współpracy Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych i Straży Granicznej. Fundusze pozyskano ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. Całość wpisała się w tegoroczne obchody 100-lecia powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, którego tradycje kontynuuje polska Straż Graniczna.
Po dwóch latach od rozpoczęcia tej procedury szczątki gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego wróciły do rodzinnego kraju. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wrześniu br. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zanim do tego doszło, w sierpniu br. w miejscowości Lailly-en-Val w środkowej Francji odbyły się uroczystości ekshumacyjne, zakończone mszą za duszę Generała. Inicjatorami całego przedsięwzięcia był Polski Fundusz Humanitarny, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Formacji Granicznych oraz miejscowa Polonia. 12 września gen. bryg. Jan Kazimierz Kruszewski spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, wśród innych zasłużonych obrońców Rzeczypospolitej.
W projekcji filmu wzięła udział kadra kierownicza Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, szefowie lokalnych służb mundurowych, przedstawiciele szkolnictwa, funkcjonariusze Śląskiego OSG oraz uczniowie patronackiej szkoły o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Swoją obecnością zaszczycił nas także Pan Waldemar Bocheński, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, który z okazji Narodowego Święta Niepodległości przekazał na ręce Zastępcy Komendanta Śląskiego OSG płk. SG Adama Kurka pochodzącą z jego własnych zbiorów oryginalną papierową chorągiewkę z 1918 roku, z jakimi poznańskie dzieci przeszły 27.12.1918 r. w pochodzie na cześć Ignacego Jana Paderewskiego mieszkającego wtedy w Hotelu ,,Bazar”.
Link do filmu: https://lublin.tvp.pl/82947334/powrot-generala
Gen. bryg. Jan Kazimierz Kruszewski „Kruk Czarny” pochodził ze wsi Aleksandrowo w powiecie ciechanowskim. Od najmłodszych lat uczestniczył w walce o niepodległość Polski, co zaprowadziło go do Legionów Polskich, a ostatecznie do Wojska Polskiego. Od października 1930 r. do sierpnia 1939 r. był dowódcą Korpusu Ochrony Pogranicza, a w czasie Kampanii Wrześniowej dowodził Grupą Operacyjną. 27 września 1939 r. w miejscowości Piaski dostał się do niemieckiej niewoli, w której przebywał do 1945 roku. Po wojnie pozostał na emigracji we Francji, gdzie zmarł 28 marca 1977 r. w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val. Pochowano go na miejscowym cmentarzu.
Generał Kruszewski był głównym realizatorem koncepcji reorganizacji Korpusu Ochrony Pogranicza, według której miał on zapewnić Polsce osłonę strategiczną od wschodu. To dzięki jego pracy organizacyjnej KOP był w stanie zapisać chwalebną kartę w dniach sowieckiej inwazji 17 września 1939 roku.