W wydarzeniu zainicjowanym przez Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę uczestniczyli przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych oraz służby mundurowe. Śląski Oddział Straży Granicznej reprezentowali Komendant gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek oraz Zastępca Komendanta płk SG Adam Kurek. Współorganizatorem konferencji był Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. W obliczu niepokoju i zmian zachodzących w świecie konieczne jest wypracowanie gotowych procedur na wypadek sytuacji kryzysowych. Ostatnia powódź pokazała, że ważny jest plan i właściwa koordynacja działań. Należy o tym rozmawiać i tworzyć trwałe podwaliny pod bezpieczeństwo ludności. Budowa systemu obrony cywilnej w Polsce obejmuje nie tylko działania na wypadek wojny, ale także pokoju czy klęsk żywiołowych, jednakże wymaga angażowania obywateli już na poziomie lokalnym. Obrona cywilna jest więc formą samoorganizacji i organizacji społeczeństwa.
Sporo miejsca poświęcono także przygotowywanej Ustawie o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej. Omówiono także kwestię koniecznej identyfikacji istniejących schronów, ukryć i doraźnych miejsc schronienia oraz zaplanowanie ich wykorzystania.
Wydarzenie było doskonałą okazją, by dowiedzieć się więcej o istotnych aspektach związanych z obroną cywilną i bezpieczeństwem. Był to ważny krok w stronę budowy świadomości społecznej i przygotowania na sytuacje kryzysowe.
Źródło i zdjęcia: www.slaskie.pl