Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Warsztaty dotyczące zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dotyczące zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
25.10.2024

W dniach 21-23 października z inicjatywy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się w Czarnym Lesie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej spotkanie konsultacyjne, którego tematem była skala i trendy migracyjne (migracja legalna i nielegalna), w kontekście podejmowanych działań organizacyjnych oraz prawnych względem identyfikowanych oraz prognozowanych ryzyk w tym zakresie.

W spotkaniu udział wzięła kadra kierownicza Śląskiego Oddziału Straży Granicznej na czele z Komendantem Śląskiego OSG gen. bryg. SG Andrzejem Jakubaszkiem, Naczelnicy Wydziałów ds. Cudzoziemców Karpackiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG, przedstawiciele Śląskiego i Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Opolu.

Zgromadzonych przywitał Komendant Śląskiego OSG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. Następnie jego Zastępca - płk SG Adam Kurek podsumował sytuację migracyjną w rejonie służbowej odpowiedzialności Śląskiego Oddziału SG w 2024 r.

Podczas konferencji obecni naczelnicy wydziałów i komendanci placówek ŚlOSG wygłosili swoje tematyczne wystąpienia. W dalszej części spotkania Pani Magdalena Szewczuk-Szturc – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zapoznała uczestników z funkcjonowaniem Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Pan Mariusz Dobrzaniecki – Dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców  - ŚUW przedstawił aktualną sytuację w zakresie wydawania zezwoleń na pracę w województwie śląskim. Pani Anna Bartoszek-Dec – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego omówiła projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Spotkanie konsultacyjne było współfinansowane ze środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji (FAMI) w ramach projektu ,,Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”.

do góry