W związku z obchodzonym w dniu 18 października Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi, w tym miesiącu szczególnie mocno podkreśla się tematykę związaną z handlem ludźmi na różnego rodzaju prelekcjach, konferencjach i szkoleniach.
Funkcjonariuszka placówki SG w Bielsku-Białej przeprowadziła w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica w Bielsku-Białej wykład. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość posłuchać wystąpienia kpt. SG Ireny Ruchały, w którym funkcjonariuszka omówiła m.in. jakie metody wykorzystywane są przez grupy przestępcze, żeby zwerbować swoje ofiary oraz gdzie w razie sytuacji kryzysowej szukać pomocy.
Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, na którą narażonych jest wielu młodych ludzi. Jest to zbrodnia godząca w godność i wolność człowieka. Specyfika sytuacji Polski polega na tym, że jest ona zarazem krajem pochodzenia ofiar, krajem tranzytowym i krajem docelowym. Osobami najbardziej zagrożonymi przestępstwem handlu ludźmi są: osoby małoletnie (dzieci i nastolatki), osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, osoby poszukujące pracy za granicą (bez znajomości języka, prawa i kultury kraju, w którym się znalazły). Ofiarą może być każdy.