16 maja obchodzimy 23. rocznicę powołania Straży Granicznej – formacji graniczno - migracyjnej, która odgrywa niepodważalnie ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Od momentu powstania, czyli od 1991 roku Straż Graniczna nieustannie ewoluuje, dostosowując swoje struktury do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Krokiem milowym w tym procesie było przystąpienie Polski 10 lat temu do Unii Europejskiej, a następnie wejście do strefy Schengen, co wiązało się z rewolucyjnymi zmianami w zakresie ochrony granicy państwowej. Przejmując odpowiedzialność za ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, Straż Graniczna musiała sprostać szczególnie wysokim unijnym wymaganiom. Uszczelnienie granicy wschodniej, wprowadzenie europejskich standardów polityki migracyjnej, stworzenie kompatybilnej z europejską sieci informatycznej oraz przygotowanie do stosowania procedur przyjętych na wewnętrznych granicach Unii były jednymi z wielu warunków, które musiała spełnić Polska dążąc do członkostwa w rodzinie narodów europejskich.
Zmieniła się nie tylko struktura formacji, jej zadania i taktyka działań, ale też sprzęt - od pojazdów i broni, przez nowoczesną aparaturę termo-optyczną i sieci informatyczne do całej infrastruktury włącznie. Dziś formacja nie jest tą samą służbą, którą była 10 lat temu.
Poszczególne etapy reorganizacji i przekształceń w Straży Granicznej były szczegółowo zaplanowane i odbywały się zgodnie z Koncepcją funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009-2015.
Przystąpienie Polski do Strefy Schengen dało obywatelom możliwość swobodnego podróżowania, ale przyniosło możliwość wystąpienia nowych zagrożeń. Zniesienie kontroli na zachodniej i południowej granicy RP zostało zrekompensowane działaniami wewnątrz kraju, ukierunkowanymi na przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zapobieganie i zwalczanie różnych form przestępczości transgranicznej. Struktury Straży Granicznej dostosowano więc do nowych warunków prawnych i politycznych.
Na zachodzie na bazie trzech oddziałów w powstał jeden – Nadodrzański Oddział SG. W minionym roku – analogicznie do rozwiązań sprawdzonych na zachodzie – na południu kraju powstał jeden oddział – Śląsko-Małopolski. Ponadto zasięgi terytorialne oddziałów zostały dostosowane do podziału administracyjnego kraju, co pozwoliło na uporządkowanie współpracy z instytucjami i służbami wojewódzkimi, w tym w szczególności z wojewodami, prokuraturami i Policją. Dziś strukturę Straży Granicznej tworzy 8 oddziałów z 97 placówkami i 2 dywizjonami oraz 1 ośrodek wsparcia i 3 ośrodki szkolenia.
Z okazji Święta Straży Granicznej, obchodzonego 16 maja, Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej zaprasza na uroczystość obchodów 23 rocznicy powstania Straży Granicznej, która odbędzie się 23 maja na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Tego dnia będzie miało miejsce uroczyste nadanie imienia oraz sztandaru dla Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG.
Plan uroczystości:
- godz. 10.30 - msza święta w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Raciborzu ul. Morawska 1
- godz. 12.00 - główne uroczystości - na Zamku Piastowskim w Raciborzu
W trakcie uroczystości wręczone zostaną odznaczania, awanse na kolejne stopnie, odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii honorowej, pokaz orkiestry reprezentacyjnej SG a także defilada pododdziałów.