Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Częstochowie przeprowadzili kontrolę legalności pobytu, w wyniku której zatrzymano trzech cudzoziemców. Ustalono, że dane pierwszego z nich, zatrzymanego w Myszkowie 47-letniego Nigeryjczyka, figurują w bazach teleinformatycznych jako osoby, która podlega decyzji nakazującej powrót. Cudzoziemiec oświadczył, iż od kwietnia 2022 roku przebywał na terytorium Niemiec, a następnie w lipcu 2023 r. udał się do Polski. Granicę przekroczył nielegalnie, nie posiadając do tego żadnego tytułu prawnego. W chwili kontroli nie był w stanie przedstawić żadnych innych ważnych dokumentów, uprawniających go do legalnego pobytu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen.
Kolejni dwaj cudzoziemcy zatrzymani zostali w Lubszy. Po dokonaniu sprawdzeń okazało się, że węgierska karta pobytu 32-letniego obywatela Kirgistanu została zastrzeżona przez władze węgierskie i umieszczona w bazach danych jako podlegająca zatrzymaniu. Tym samym cudzoziemiec w Polsce przebywa nielegalnie od 43 dni. Indonezyjczyk natomiast wjechał do Polski nielegalnie ze Słowacji. Posiadał co prawda wizę słowacką, jednak jest ona ograniczona terytorialnie i nie uprawnia go do swobodnego przemieszczania się w strefie Schengen. W chwili kontroli 39-latek przebywał w Polsce nielegalnie od 237 dni.
Komendant Placówki SG w Częstochowie wydał wszystkim cudzoziemcom decyzje administracyjne zobowiązujące ich do wyjazdu w terminie od 20 do 30 dni, jednocześnie zakazując ponownego wjazdu na terytorium strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 1 roku.