W Komendzie ŚlOSG o godzinie 09.00 przy dźwiękach hymnu uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt, a uczestniczący w apelu funkcjonariusze oddali cześć polskim barwom narodowym. W zbiórce wzięli udział Komendant ŚlOSG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, jego Zastępcy - płk SG Adam Kurek i ppłk SG Grzegorz Drożyński oraz funkcjonariusze ŚlOSG.
Jak co roku, uroczystość była okazją do przypomnienia historycznego pochodzenia barw narodowych i podkreślenia ich znaczenia dla tożsamości narodowej, jako symbolu niepodległego państwa i siły jednoczącej wszystkich Polaków.
Również funkcjonariusze z Placówek Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Bielsku – Białej, Częstochowie, Rudzie Śląskiej, Katowicach-Pyrzowicach, Sosnowcu i Opolu uczcili ten dzień organizując uroczyste zbiórki.
Podczas uroczystości w Placówce SG w Częstochowie w poczcie flagowym wzięli udział uczniowie mundurowej klasy patronackiej z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach.
W Katowicach na Placu Bolesława Chrobrego pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego uroczyście na maszt podniesiona została biało – czerwona flaga. Śląski Oddział SG reprezentowała Komendant Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu, ppłk SG Ewa Szlendak-Kelczauskas.
W obchodach Dnia Flagi RP zorganizowanych przez Wojewodę Opolskiego w Opolu wziął udział Zastępca Komendanta opolskiej Placówki Straży Granicznej, mjr SG Mariusz Piątek. Uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Bojownikom w Polskość Śląska Opolskiego przy Placu Wolności w Opolu.
Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja to również dzień, w którym obchodzone jest święto Polonii i Polaków poza granicami kraju.
Wybór 2 maja na obchody Dnia Flagi nie był przypadkowy. Jedną z motywacji był fakt, że w komunistycznej Polsce po Święcie Pracy (1 maja) flagi narodowe należało usunąć. Władze zakazywały bowiem świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Młode jest nie tylko święto flagi, ale i sama biało-czerwona flaga. Oficjalnie flaga biało-czerwona jako flaga państwowa zaczęła być używana w XX wieku, od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednakże już 3 maja 1792 roku oficjalnie uznano barwy biało-czerwone jako barwy narodowe, ale wówczas zamiast flagi posługiwano się kokardą narodową.
Barwy te miały szczególne znaczenie w czasie walk podczas II wojny światowej. Nad polskimi okrętami powiewały biało-czerwone bandery, a na polskich samolotach widniały biało-czerwone szachownice. Symbole te były utożsamiane z przetrwaniem Polski.
Dziś polską flagę, zgodnie z obowiązującym prawem, możemy wywieszać nie tylko przy okazji świąt państwowych, ale też na co dzień, co jeszcze nie tak dawno nie było możliwe. Jest tylko jeden warunek: flagę należy otaczać należną czcią i szacunkiem.