19 października w Placówce Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach obyło się szkolenie zorganizowane przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji.
Celem spotkania, w którym wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej, było przybliżenie tematyki dobrowolnych powrotów a w szczególności przedstawienie założeń programu, zakresu oferowanej pomocy, przybliżenie kilkuletniego doświadczenia w realizacji programu oraz zakresu współpracy z jednostkami administracji publicznej.
Współdziałanie miedzy IOM a władzami RP reguluje Porozumienie z dnia 12 lipca 2005 r. między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej a Międzynarodową Organizacją do Spraw Migracji w sprawie współpracy w zakresie dobrowolnych powrotów cudzoziemców opuszczających terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Straż Graniczna jest jedną ze służb państwowych, która z racji wykonywania ustawowych zadań związanych z cudzoziemcami, w praktyce to porozumienie realizuje, współdziałając z IOM w organizowaniu powrotu cudzoziemcom oraz prowadząc wśród nich kampanię informacyjną w zakresie możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez IOM. W procedurze dobrowolnych powrotów mogą znaleźć się : cudzoziemcy, którzy uzyskali negatywne decyzje w sprawie statusu uchodźcy lub azylu oraz cudzoziemcy którzy otrzymali decyzje z których wynika obowiązek opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Założona w 1951 roku Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest główną organizacją międzynarodową zajmującą się migracjami. IOM rozwija się dynamicznie i obecnie zrzesza rządy 146 krajów. Dodatkowo 98 państw , organizacji międzynarodowych i pozarządowych posiada status obserwatora IOM. Budżet organizacji na rok 2011 wyniósł 1,3 miliarda USD , co pozwoliło na sfinansowanie ponad 2,700 projektów oraz zatrudnienie ponad 7,800 pracowników w ponad 450 biurach IOM działających w ponad 100 krajach.