9 kwietnia funkcjonariusze Placówki SG w Sosnowcu przeprowadzili w tym mieście kontrolę legalności pobytu, w wyniku której zatrzymany został obywatel Mongolii. Okazało się, że nie posiada on dokumentów, które uprawniałyby go do legalnego pobytu w Polsce, a wcześniej złożony przez niego do Wojewody Śląskiego wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy został pozostawiony bez rozpoznania. 21-latek przeterminował swój pobyt o 222 dni.
Tego samego dnia w Katowicach sosnowieccy funkcjonariusze zatrzymali obywatela Rosji. W wyniku podjętych czynności służbowych ustalono, że przebywa on w Polsce nielegalnie od 102 dni.
Kontrolę legalności pobytu przeprowadzili wczoraj w Opolu także funkcjonariusze opolskiej Placówki SG. W jej efekcie zatrzymany został obywatel Indii. Posiadana przez niego polska wiza krajowa, wydana w celu odbycia studiów utraciła ważność w marcu 2024 r., a cudzoziemiec nie przedstawił do kontroli żadnych innych dokumentów, potwierdzających legalny pobyt na terytorium RP.
W Bielsku-Białej natomiast funkcjonariusze tamtejszej Placówki SG zatrzymali 43-letnią obywatelkę Filipin oraz 25-letnią Indonezyjkę. Ustalono, że obie kobiety nielegalnie przebywają na terytorium Polski od 253 dni. Obie także składały wnioski o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy, które pozostawiane były bez rozpoznania. Kolejne wnioski zdecydowały się złożyć dopiero pod koniec grudnia 2023 r., już w trakcie nielegalnego pobytu, a więc nie były do tego uprawnione.
Wobec wszystkich cudzoziemców wydane zostały decyzje administracyjne zobowiązujące ich do powrotu do krajów pochodzenia w terminie od 15 do 30 dni, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 3 lat.