119 cudzoziemców nielegalnie w Polsce. Pomagała im Polka
Straż Graniczna ujawniła kolejne przypadki nadużyć w zakresie wykorzystania uproszczonej procedury podejmowania w Polsce pracy przez cudzoziemców.
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, przedstawili zarzuty 61-letniej mieszkance Warszawy, która poprzez wystawienie oświadczeń o zamiarze powierzenia fikcyjnej pracy umożliwiła 152 obywatelom Ukrainy wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie przez nich 119 polskich wiz pobytowych. Kobieta była właścicielem firmy o charakterze budowlanym na terenie Warszawy. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ułatwiającymi cudzoziemcom podejmowanie pracy bez uzyskania zezwolenia na pracę, właścicielka firmy zamierzającej rzekomo zatrudnić obywateli Ukrainy wystawiła i zarejestrowała w urzędzie pracy w 2011 roku oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy 152 Ukraińcom. Jednak jak ustalono w toku prowadzonych czynności, w okresie kiedy zaświadczenia te wystawiała , żaden z cudzoziemców nie podjął pracy w tej firmie. Zarejestrowane oświadczenia, które otrzymali , stały się wyłącznie pretekstem do wyłudzenia w konsulatach RP polskich wiz pobytowych. Dlatego również w stosunku do nich prowadzone są przez Straż Graniczną czynności, które zmierzają do unieważnienia ich wiz i przedstawienia im zarzutów popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd osoby upoważnionej do wystawienia wiz. Fikcyjna polska pracodawczyni usłyszała już zarzut o to, że działając w warunkach z góry powziętego zamiaru, w krótkich odstępach czasu, umożliwiła cudzoziemcom wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie wiz. Przyznała się do zarzucanego przestępstwa i wystąpiła z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzenia rozprawy. Po uzgodnieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach ustalono jej wymiar: 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat, karę grzywny w wysokości 800zł złotych oraz poniesienie kosztów i opłat sądowych.
Ujawnienie tego procederu było efektem wzmożonych czynności podejmowanych przez Śląski Oddział Straży Granicznej m.in. w zakresie monitorowania zatrudniania w Polsce cudzoziemców, prowadzenia wywiadów środowiskowych i opiniowania na potrzeby wojewodów oraz skutecznego korzystania z uprawnień Straży Granicznej do kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia przez nich działalności gospodarczej oraz kontroli powierzania wykonywania im pracy. Podejmowane w tym obszarze działania przyczyniają się do ujawniania przez Straż Graniczną coraz większej ilości przypadków naruszania obowiązujących przepisów zarówno przez samych cudzoziemców jak i polskich pracodawców oraz firm pośredniczących w zatrudnianiu cudzoziemców. W odniesieniu do samych cudzoziemców najwięcej ujawnianych przypadków dotyczy naruszania przepisów przez obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdowy, z których znaczna część świadomie nadużywa uproszczoną procedurę dopuszczającą ich do polskiego rynku pracy (brak konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę), wyłącznie w celu uzyskania wizy pobytowej umożliwiającej im wjazd do Polski i wielokrotne przekraczanie granicy w okresie ważności wizy. Zamiast stawiać się do miejsc legalnej pracy część cudzoziemców po wjeździe do Polski najczęściej podejmuje pracę „na czarno” – zazwyczaj w charakterze pracowników fizycznych (na budowach, gospodarstwach rolnych, w lokalach gastronomicznych), albo też zajmuje się nielegalnym handlem. Łamanie przepisów zarówno przez obywateli tych państw jak cudzoziemców innych narodowości, potwierdzają wyniki licznych kontroli prowadzonych pod kątem legalności pracy przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie województwa śląskiego i opolskiego oraz rutynowych kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Cudzoziemiec, któremu udowodniono nielegalną pracę jest zgodnie z ustawą o cudzoziemcach wydalany z terytorium naszego kraju. Oprócz tej sankcji administracyjnej podlega też sankcji karnej za naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - za nielegalne wykonywanie pracy grozi mu grzywna w wysokości 1 000 złotych. Odpowiedzialności karnej podlega także nieuczciwy pracodawca, który nielegalnie zatrudnił cudzoziemca. W przypadku stwierdzenia w toku kontroli naruszenia przez niego przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, organ Straży Granicznej dokonujący kontroli występuje z wnioskiem do właściwego sądu rejonowego o ukaranie pracodawcy. Dlatego też by skutecznie przeciwdziałać licznym przypadkom łamania prawa w zakresie pracy i pobytu cudzoziemców (zarówno przez nich samych jak i polskich pracodawców i inne podmioty), Straż Graniczna prowadzi ukierunkowane na te zjawiska działania korzystając z posiadanych w tym zakresie uprawnień i współdziałając ściśle z urzędami pracy, urzędami wojewódzkimi, a także innymi służbami, w tym Państwową Inspekcją Pracy i Służbą Celną, m.in. w zakresie wymiany informacji oraz prowadząc wspólne kontrole.
[gallery link="file" columns="2"]