Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Żywcu w ramach inauguracji obchodów 100. lecia rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Żywcu w ramach inauguracji obchodów 100. lecia rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
15.09.2023

Z okazji rozpoczęcia obchodów 100. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza dzisiaj w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Wydarzenie artystyczne miało charakter otwarty. W repertuarze Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej znalazła się polska i światowa muzyka rozrywkowa w nowych aranżacjach.

Orkiestra Reprezentacyjna wystąpiła w 43 osobowym składzie pod batutą plut. SG Krzysztofa Madziara. Jako soliści wystąpili: chor. SG Natalia Zabrzeska – Borowiec, plut. SG Iwona Chruślicka i chor. szt. SG Tomasz Jarosz. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej cechował niezwykły kunszt muzyczny oraz wysokie możliwości dźwiękowe wykonywanych kompozycji.

Żywiecczyzna jest ważnym miejscem w historii Straży Granicznej. W przeszłości na tym terenie stacjonowały pododdziały m.in. w Korbielowie, Soblówce, Rycerce Górnej, Zwardoniu i w samym Żywcu. Południowa granica Polski na wschód od Zwardonia obsadzona była przez oddziały 1. Brygady Górskiej. Doliny Soły i drogi z Czadcy przez Zwardoń do Żywca bronił 1 batalion KOP „Berezwecz” 2 Pułku Piechoty KOP.

do góry