29 i 30 sierpnia funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z Opola udaremnili dwie próby przewiezienia nielegalnych migrantów do Europy zachodniej. Zdarzenia miały miejsce przy autostradzie A4 w rejonie MOP Młyński Staw oraz MOP Jankowice.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu przeprowadzili wobec ujawnionych cudzoziemców kontrolę legalności pobytu, która wykazała, iż przebywają oni na terytorium naszego kraju nielegalnie. W wyniku prowadzonych działań zatrzymano troje przemytników (dwoje Polaków i jednego obywatela Kosowa).
Obecnie z obcokrajowcami prowadzone są czynności zmierzające do przekazania ich stronie słowackiej w ramach tzw. readmisji. Ponadto usłyszą oni zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu tj. art. 264 § 2 KK.
Wobec kierowców wszczęte zostaną postępowania karne, w ramach których zostaną im postawione zarzuty organizowania i pomocy w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom tj. art. 264 § 3. Kodeksu Karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto zostanie sporządzony wniosek do sądu o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Presja migracyjna na szlaku bałkańskim rośnie. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku 2023 r. zatrzymali już 22 przemytników ludzi. W całym ubiegłym roku funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali łącznie 84 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Czech lub Słowacji do Polski drogą lądową, natomiast od początku 2023r. zatrzymano już 296 osób. Nielegalni migranci usiłują także nielegalnie przekroczyć granicę z Grecji do Polski drogą lotniczą. W całym ubiegłym roku funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali 41 osób, które przyleciały do Polski na podrobionych lub przerobionych dokumentach. Natomiast od początku 2023 r. zatrzymano już 94 osoby.