Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Chcieli wylecieć z Polski, lecz na lotnisku okazało się to niemożliwe - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Chcieli wylecieć z Polski, lecz na lotnisku okazało się to niemożliwe

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
08.08.2023

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG nie zezwolili na opuszczenie naszego kraju 4 osobom.

Wczoraj (7 sierpnia) w godzinach wieczornych do kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym do Turcji (Antalia) stawiło się dwóch obywateli Polski. W trakcie odprawy granicznej funkcjonariusze ustalili, że obaj podróżni posiadają zakaz opuszczania kraju. 45-latkowi, zakaz opuszczania kraju wydała Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu. Z kolei 24-latkowi opuszczać kraj zakazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Obu osobom nie zezwolono na wylot z terytorium Polski.

Tego samego dnia funkcjonariusze PSG w Katowicach-Pyrzowicach podczas kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym z RP do Leeds - Bradford (Wielka Brytania ) nie zezwolili na przekroczenie granicy 43-letniej Polce, zamieszkałej na stałe w Wielkiej Brytanii. Kobieta do kontroli granicznej przedstawiła paszport wydany przez urząd konsularny, który w systemie figuruje jako przekazany_kurierowi. Po tym, jak kobieta otrzymała paszport doręczony jej przez kuriera, była obowiązana dokonać jego aktywacji za pomocą specjalnego kodu, który również został jej udostępniony. Dopiero wtedy dokumentem mogłaby się posłużyć w pełni legalnie. Okazało się jednak, że kobieta tego nie uczyniła. Nie była też w stanie aktywować dokumentu mobilnie. Wobec powyższego, w związku z niedopełnieniem obowiązku wynikającego z art. 59 ust. 2 pkt. 2 ustawy o dokumentach paszportowych kobiecie nie zezwolono na opuszczenie terytorium RP.

Dziś nad ranem (8 sierpnia około godziny 2:20) do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym do Warny (Bułgaria) zgłosił się 39-letni obywatel Polski. Również jemu funkcjonariusze nie zezwolili na opuszczenie terytorium naszego kraju, ze względu na fakt, że okazany przez niego dowód osobisty został unieważniony. Unieważnienie nastąpiło w związku z wcześniejszym zgłoszeniem jego utraty.

Po zakończonych czynnościach niedoszły pasażer opuścił pomieszczenia służbowe SG.

Zgodnie z art. 59 Ustawy o dokumentach paszportowych „paszport lub paszport tymczasowy wydany przez konsula, w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, może zostać przesłany za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe w danym kraju”. Jednakże osoba odbierająca paszport jest obowiązana do „potwierdzenia odbioru paszportu lub paszportu tymczasowego przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub u konsula”.

W przypadku, gdy aktywacja nie zostanie dokonana, dokument paszportowy jest nieważny i nie uprawnia do przekraczania granicy. Tylko aktywacja w systemie może zmienić jego status na wydany_obywatelowi i tym samym uprawniać jego posiadacza do legalnego posługiwania się tym dokumentem.

Straż Graniczna apeluje także, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty lub inny dokument, którym się posługują, nie został unieważniony. Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:

https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

Przebywając na terenie portu lotniczego należy również pamiętać o tym, aby zachowywać się rozważnie oraz wykonywać polecenia służb i pracowników obsługi, ponieważ naruszenie tych zasad może skutkować karą finansową lub usunięciem z listy pasażerów.

Jeśli udajesz się w podróż poza granice naszego kraju sprawdź nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony. Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

do góry