Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Funkcjonariusze ŚlOSG uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze ŚlOSG uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
02.08.2023

1 sierpnia w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oddali hołd jego bohaterom.

Uroczystości w Opolu zainaugurowała  Msza święta w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego na opolskim osiedlu Armii Krajowej. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Armii Krajowej, gdzie wspólnie uczcili godzinę W. Następnie, po odegraniu Hymnu Państwowego, rozpoczęła się oficjalna część obchodów rocznicowych, w trakcie której złożono kwiaty i zapalono znicze przed Pomnikiem AK, a także oddano salwy honorowe. W uroczystości wzięło udział dwoje Powstańców Warszawskich żyjących w  Opolu - Helena Kamerska i Andrzej Witkowski, przedstawiciele władz miasta i województwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz harcerze i mieszkańcy miasta. Śląski OSG reprezentowali Zastępca Komendanta ŚlOSG płk SG Adam Kurek oraz Komendant Placówki SG w Opolu, ppłk SG Jerzy Łukasik.

zdjęcie Pomnika Powstania Warszawskiego: opole.pl

Powstanie Warszawskie było największym powstaniem w okupowanym przez III Rzeszę kraju europejskim. Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

do góry