Tradycyjnie już nowo przyjęci funkcjonariusze uczestniczą w historyczno-edukacyjnych przedsięwzięciach związanych z rozpoczęciem służby 11 lipca wraz z Naczelnikiem Wydziału Organizacji i Promocji ŚlOSG ppłk. SG Jackiem Jackowem odwiedzili Panteon Górnośląski w Katowicach. Wycieczka o charakterze edukacyjnym miała na celu zapoznanie uczestników z kulturowo-społecznym bogactwem ziemi śląskiej, jako cennej cząstki Rzeczypospolitej. Temu właśnie celowi służy istnienie Panteonu Górnośląskiego, jako nowo powstałej instytucji kultury na Śląsku. Uczestnicy mieli możliwość poznać sylwetki ponad 160 osób upamiętnionych na ekspozycji. Lista osób upamiętnionych w Panteonie jest otwarta i będzie systematycznie powiększana. Wizyta odbyła się dzięki uprzejmości Dyrektora Panteonu Górnośląskiego w Katowicach Pana Ryszarda Kopca.
Panteon Górnośląski to instytucja kultury prowadzona przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice. Powstał z inicjatywy Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca. Archidiecezja Katowicka przekazała Panteonowi część podziemi katowickiej archikatedry oraz przestrzeń na jej dachu na prowadzenie działalności.
Swoje zadania Panteon realizuje poprzez prowadzenie stałej ekspozycji upamiętniającej osoby zasłużone dla polskości Górnego Śląska oraz gromadzenie zasobu zawierającego archiwalia i artefakty związane ze statutową działalnością. Ekspozycja stała jest podzielona na kilka przestrzeni – kultury, bohaterów, społeczną oraz duchową. We współpracy z instytucjami zewnętrznymi oraz na podstawie materiałów własnych Panteon przygotowuje również ekspozycje czasowe, prowadzi działalność wydawniczą oraz przygotowuje listę postaci szczególnie zasłużonych dla Górnego Śląska, których biogramy są prezentowane w ekspozycji Panteonu w postaci stanowisk multimedialnych. Powstanie Panteonu Górnośląskiego i jego działalność ma zmierzać do przywrócenia obiektywnego i rzetelnego przekazu historycznego z uwzględnieniem ważnych dla Górnego Śląska postaci.
Cała ekspozycja Panteonu Górnośląskiego powstała na ponad 2000 m². Przestrzeń ekspozycyjna to 1.400 m².