Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia działalności Zespołu Śląsk - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia działalności Zespołu Śląsk

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
03.07.2023

30 czerwca (w piątek) w Koszęcinie rozpoczęły się uroczyste obchody 70-lecia działalności Zespołu Śląsk. Pierwszy dzień wielkiego Święta Śląska rozpoczął – obok innych artystów – występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Z ramienia Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w wydarzeniu uczestniczył Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału SG, ppłk SG Grzegorz Drożyński.

Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć m.in. polskie utwory patriotyczne, nawiązujące do bogatej tradycji narodu polskiego, jak również muzykę rozrywkową oraz utwory polskich kompozytorów i aranżerów. Orkiestra Reprezentacyjna wystąpiła pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego. Jako soliści wystąpili: chor. SG Natalia Zabrzeska – Borowiec, plut. SG Iwona Chruślicka i st. chor. szt. SG Wacław Wacławiak.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” współpracuje ze Śląską Strażą Graniczną od 2018 r. Na mocy podpisanego porozumienia strony zobowiązały się do współorganizacji przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, edukacyjnym i artystycznym, propagowania kultury regionu śląskiego i pomocy logistycznej przy organizacji wspólnych działań. Artyści Zespołu „Śląsk” i funkcjonariusze Straży Granicznej nagrali m.in. wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. We wrześniu 2018 r. wspólnie nagrano utwór „Słonko jasne”, w swym przekazie odnoszący się do powstań śląskich.

W 2019 r. Dyrektor Zbigniew Cierniak odebrał w imieniu Zespołu medal Zasłużony dla Śląskiej Straży Granicznej. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” został wyróżniony medalem Zasłużony dla Śląskiej Straży Granicznej, przyznawanym osobom i instytucjom, które „w sposób wzorowy, ponadprzeciętny wykonywały obowiązki służbowe, a także przejawiały szczególną inicjatywę w służbie lub pracy.”

Śląski Oddział Straży Granicznej w czasie Święta Śląska wystawił punkt rekrutacyjno-promocyjny z pokazem sprzętu i wyposażenia Straży Granicznej, który cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród licznie przybyłych gości.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” został założony 1 lipca 1953 roku przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Po „Mazowszu” był to drugi państwowy zespół o takim charakterze w Polsce. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, Ziemi Cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorami małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Zespół daje 200 koncertów rocznie, występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w mniejszych miejscowościach w kraju. „Śląsk” odwiedził 44 państwa na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Instytucja zarządzana przez Dyrektora Zbigniewa Cierniaka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Od maja 2017 roku Zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klasa wykonawcza „Śląska” zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych.

 

 

 

do góry