Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Kolejni funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnęli zdolność do działań specjalnych - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kolejni funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnęli zdolność do działań specjalnych

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
23.06.2023

22 czerwca w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji ukończenia szkolenia bazowego funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań.

Wspomniane szkolenie to cykl szkoleń specjalistycznych w skład których wchodzi m.in. szkolenie strzeleckie, techniki interwencji, techniki wysokościowe, jak również szkolenie z czarnej taktyki, która jest wykorzystywana podczas zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych osób.

W trakcie spotkania Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Kurek pogratulował funkcjonariuszom WZD ukończenia szkolenia oraz życzył wytrwałości i powodzenia w trakcie realizowania zadań służbowych. Następnie wręczył 6 funkcjonariuszom Wydziału Zabezpieczenia Działań identyfikatory rozpoznawcze Wydziału Zabezpieczenia Działań, którego wzór został zatwierdzony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Taki identyfikator może otrzymać tylko funkcjonariusz, który realizuje zadania służbowe w Wydziale Zabezpieczenia Działań i ukończył pełny cykl szkoleń specjalistycznych tzw. ,,bazowych”.

Wydarzenie było także okazją do podziękowania zaangażowanym w proces szkoleniowy instruktorom z Wydziału Zabezpieczenia Działań ŚlOSG.

Za kilka dni Wydział Zabezpieczenia Działań ŚlOSG będzie obchodził 2. rocznicę powstania. W jego skład wchodzi Sekcja Odwodowa, Sekcja I Realizacji, która jest już w pełni ukompletowana, a jej funkcjonariusze uzyskali pełną gotowość bojową do podejmowania działań specjalnych oraz Sekcja II Realizacji, która jest w fazie kompletowania.

Do głównych zadań wydziału należy m.in. wykonywanie działań specjalnych; doprowadzanie szczególnie niebezpiecznych cudzoziemców do granicy państwowej lub portu lotniczego albo morskiego państwa, do którego następuje ich wydalenie lub przekazanie; doprowadzanie szczególnie niebezpiecznych osób do prokuratury, sądu, aresztów i zakładów karnych oraz prowadzenie niezbędnych czynności w celu przeciwdziałania zagrożeniom naruszenia porządku publicznego.

do góry