Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice Południe w Katowicach przeprowadzili śledztwa, które zakończyły się wydaniem aktów oskarżenia.
Pierwsze postępowanie dotyczyło obywatela Ukrainy, który przekroczył dozwolony w ruchu bezwizowym czas pobytu na terytorium RP o 504 dni. W związku z tym zdarzeniem wobec cudzoziemca wszczęto postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji administracyjnej o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu oraz orzeczono wobec niego zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres jednego roku. Mężczyzna wykonał decyzję w określonym terminie, jednakże dwa tygodnie później podstępem ponownie wjechał do Polski. Ukrainiec w trakcie kontroli granicznej przedstawił nowy oryginalny ukraiński paszport, w którym w wyniku transliteracji jego dane personalne były inne niż w dokumencie, na podstawie którego została mu wydana decyzja o zobowiązaniu do powrotu. Mężczyzna po przyjeździe do Polski udał się do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Ukrainiec usłyszał dwa zarzuty tj. o czyn z art. 233 § 6 kk. w zw z art. 233 § 1 kk. oraz art. 264 § 2 kk. W trakcie przesłuchania oświadczył, że był świadomy, iż nie może przyjechać do Polski, jednak posiadając drugi paszport, chciał ominąć prawo. Za popełnienie ww. czynów mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Do podobnego zdarzenia doszło w marcu br. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu prowadzili czynności w stosunku do zatrzymanego ob. Gruzji. Jak się okazało, Gruzin otrzymał w Republice Federalnej Niemiec decyzję zobowiązującą go do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na to terytorium oraz terytorium państw obszaru Schengen. Cudzoziemiec wykonał decyzję i wrócił do swojego kraju, następnie złożył w Gruzji wniosek o zmianę danych osobowych, tj. przyjął nazwisko swojej żony, by w ten sposób „odzyskać” swobodę podróżowania. Wykorzystując swój paszport spersonalizowany na nowe nazwisko, podstępem wjechał na terytorium RP.
Mężczyzna usłyszał zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, przy użyciu podstępu polegającego na wprowadzeniu w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej dokonującego odprawy granicznej, poprzez okazanie nowego paszportu wiedząc, że został umieszczony w wykazie osób niepożądanych na terytorium państw strefy Schengen. Opisany czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 264 § 2 kk., co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.