18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Tego dnia organizacje rządowe i pozarządowe w sposób szczególny uświadamiają społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
Z tej okazji Śląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Wojewódzkim Zespołem do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, zorganizował konkurs plastyczny na najlepszy plakat pod hasłem „Stop obojętności”, kierowany dla uczniów szkół podstawowych klas V-VIII oraz ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego. Celem konkursu było zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na konieczność walki z obojętnością, wzmacnianie postaw empatycznych, pomoc w integracji i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów z rówieśnikami. Miał także na celu poszerzenie wiedzy o zjawisku handlu ludźmi, szczególnie w kontekście masowej fali migracyjnej.
W wydarzeniu uczestniczył ppłk SG Grzegorz Drożyński – Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Towarzyszył mu mjr SG Marek Przygoda – Zastępca Naczelnika Wydziału Opracyjno-Śledczego, który był członkiem składu komisji konkursowej. Mjr SG Marek Przygoda znajduje się również w składzie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
Ponadto obecni byli: Wicewojewodowie Śląscy: Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz, który pełni także funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, insp. Arkadiusz Konowalski - Komendant Miejski Policji w Katowicach, Bartłomiej Kowalski – Zastępca Prezesa KSSE, Bożena Lechowicz – Dyrektor Biura Zarządu KSSE, Dariusz Domański – Wicekurator Oświaty w Katowicach oraz Damian Łukasiewicz – Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
Straż Graniczna m.in. wykonuje zadania związane z rozpoznawaniem, zapobieganiem i wykrywaniem przestępstw handlu ludźmi i niewolnictwa oraz ściga ich sprawców. Jako jeden z wielu podmiotów, uczestniczy w przedsięwzięciach, wynikających z Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi. System realizacji i monitorowania Planu opiera się w głównej mierze na działaniach międzyresortowego Zespołu ds. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi.
Zdj. ŚUW