Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Syn pomógł matce, niestety oboje złamali prawo - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syn pomógł matce, niestety oboje złamali prawo

Szymon Mościcki
10.03.2023

8 marca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zatrzymali Syryjkę, która przekroczyła granicę państwową wbrew przepisom oraz jej syna, który jej w tym pomógł.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, po przylocie rejsowego samolotu z Aten (Grecja). Kobieta okazała do kontroli oryginalny paszport, który w 2019 roku utracił swoją ważność oraz niemiecki dokument podróży według Konwencji Genewskiej (wydawany uchodźcom) wraz z niemiecką kartą pobytu. Po krótkiej rozmowie z cudzoziemką funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że kobieta może nie być osobą za którą się podaje, gdyż wizerunek kobiety odbiegał od wizerunku zamieszczonego w niemieckich dokumentach pobytowych. W toku prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że kobieta posiada dwa obywatelstwa: syryjskie i tureckie.

Wraz z ww. podróżował jej 27-letni syn. Mężczyzna posiadał oryginalne niemieckie dokumenty pobytowe, lecz jak się okazało pomagał kobiecie nielegalnie przekroczyć granicę RP.

W związku z powyższym oboje zostali zatrzymani. Kobieta usłyszała zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Mężczyzna usłyszał zarzut udzielania pomocnictwa ww. cudzoziemce w przekroczeniu wbrew przepisom granicy RP w ten sposób, że nabył na terenie Grecji dokumenty należące do innej osoby. Następnie te dokumenty wraz z biletami lotniczymi wystawionymi na dane widniejące w dokumencie dostarczył kobiecie i wspólnie z nią przekroczył granicę Państwową z Grecji do Polski.

Cudzoziemcy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Oboje przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolne poddali się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach w wysokości 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku.

Kobieta dodatkowo została ukarana mandatem w wysokości 400 złotych, a Komendant Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zobowiązania jej do powrotu.

do góry