Do drugiego etapu zgłosiło się 21 osób. Kandydaci do służby przystąpili do testu z wiedzy ogólnej, znajomości wybranego języka obcego oraz sprawności fizycznej. Ostatnim elementem tego etapu była rozmowa kwalifikacyjna, w trakcie której kandydaci mieli okazję do zaprezentowania swoich kompetencji predysponujących ich do służby w Straży Granicznej. Pozytywny wynik z drugiego etapu otrzymało 20 osób (5 kobiet i 15 mężczyzn). Teraz nastąpi ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do służby przez komisję lekarską. Te osoby, które pomyślnie przejdą badania lekarskie będą miały możliwość podjęcia służby w ŚlOSG. Zanim jednak rozpoczną realizację obowiązków służbowych, wezmą udział w szkoleniu podstawowym i podoficerskim w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia rozpoczną służbę w Placówkach Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Katowicach-Pyrzowicach, Rudzie Śląskiej, Opolu lub Sosnowcu. Nad przebiegiem drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego czuwała specjalnie w tym celu powołana komisja egzaminacyjna. W jej składzie, poza funkcjonariuszami Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, znaleźli się również przedstawiciele Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
Przypominamy, że w Śląskim Oddziale Straży Granicznej prowadzony jest ciągły nabór kandydatów do służby. Wszelkie informacje dotyczące naboru można znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, jak również pod nr telefonu 32 414 44 14. Ponadto osoby, które chcą ubiegać się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej mają możliwość ustalenia terminu złożenia dokumentów za pomocą modułu „Nabór do służby w SG”. W 2023 roku do służby w Śląskim Oddziale Straży Granicznej planuje się przyjąć 80 osób.
Najbardziej sprawni fizycznie, posiadający odpowiednie predyspozycje, będą mogli zasilić szeregi Wydziału Zabezpieczenia Działań.