Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Kolejni Syryjczycy z fałszywymi dokumentami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejni Syryjczycy z fałszywymi dokumentami

Mitas Łukasz
31.10.2022

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch obywateli Syrii, którzy przylecieli do Polski z Aten i posiadali podrobione dokumenty.

27 października po przylocie samolotu rejsowego z Aten (Grecja) funkcjonariusze SG w ramach kontroli legalności pobytu wylegitymowali mężczyznę, który do kontroli okazał hiszpański dowód osobisty. Wizerunek widniejący w dokumencie nie odpowiadał wizerunkowi osoby kontrolowanej. Ponadto dowód osobisty, którym posłużył się mężczyzna, figurował w systemach informatycznych Straży Granicznej jako utracony i podlegający zatrzymaniu. W trakcie dalszych czynności służbowych, w bagażu podróżnego ujawniono kolejny fałszywy dokument w postaci francuskiego dowodu osobistego podrobionego na wzór oryginału. Mundurowi ustalili dane osobowe oraz syryjskie obywatelstwo mężczyzny. Cudzoziemiec usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Dodatkowo, w związku z ujawnieniem fałszywego francuskiego dokumentu tożsamości, przedstawiono mu zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się jako autentycznym, podrobionym dokumentem. Syryjczyk przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem.

Podobna sytuacja miała miejsce trzy dni później. Mężczyzna przedstawił do kontroli funkcjonariuszom SG prowadzącym kontrolę legalności pobytu, polski dowód osobisty. Jak się okazało, dokument został podrobiony na wzór oryginału. Cudzoziemiec podczas czynności sprawdzających oświadczył, że jest obywatelem Syrii. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że obcokrajowiec posiadał rumuński dowód osobisty, który również był podrobiony na wzór oryginału. Syryjczyk usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, posłużenia się jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem oraz czynienia przygotowań do posłużenia się jako autentycznym, podrobionym dokumentem. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia oraz wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Straż Graniczna w obu przypadkach wszczęła postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu.

do góry