Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Przyleciał z Aten ukrywając podrobiony dokument - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przyleciał z Aten ukrywając podrobiony dokument

Jesionowska Katarzyna
09.05.2022

W wyniku przeprowadzonej 7 maja kontroli legalności pobytu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali obywatela Syrii.

W sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej z katowickiego lotniska dokonali kontroli legalności pobytu wobec pasażera przylatującego do Katowic-Pyrzowic z Aten (Grecja). Mężczyzna podczas legitymowania nie okazał żadnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Podjęte przez funkcjonariuszy SG czynności służbowe doprowadziły do ustalenia danych osobowych podróżnego oraz jego syryjskiego obywatelstwa. Ponadto przy cudzoziemcu ujawniono polski dowód osobisty noszący znamiona podrobienia. W ramach prowadzonego postępowania karnego Syryjczykowi przedstawiono zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, podrobionym na wzór oryginału dokumentem w postaci polskiego dowodu osobistego. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia i poddał się dobrowolnie karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. Wobec obywatela Syrii wszczęte zostało postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu.

  • Funkcjonariusz SG z cudzoziemcem
    Funkcjonariusz SG z cudzoziemcem
do góry