W obchodach rocznicowych wziął udział Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb dyplomatycznych, organizacji społecznych i kombatanckich, pozostałych służb mundurowych oraz rodziny byłych jeńców wojennych. Obecny był także poczet sztandarowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
W trakcie uroczystości prof. Gliński przypomniał, że w działającym od października 1939 roku do marca 1945 roku obozie jenieckim więziono żołnierzy wielu państw walczących z hitlerowskimi Niemcami. Wśród więźniów, a także ofiar obozu byli m.in. żołnierze polscy, brytyjscy i sowieccy. W październiku 1944 r. trafili tu także Powstańcy Warszawscy. Łącznie przez obozy Lamsdorf w czasie II wojny światowej przeszło ok. 300 tys. jeńców z całego świata.
Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych przybyłe delegacje przemieściły się na pobliski teren po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf, gdzie zapaliły znicze pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344, a następnie uczestniczyły w oficjalnym otwarciu wystawy "Miejsce z blizną".
Inauguracja ekspozycji rozpoczęła się od przemówienia dyrektor muzeum, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej. Następnie uczestnicy podzieleni na grupy, pod opieką przewodników zwiedzili ekspozycję.
Głównym celem zainteresowania Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach jako świadka historii jest całokształt problematyki dwóch systemów jenieckich okresu II wojny światowej (niemieckiego i radzieckiego) oraz dzieje obozów w Lamsdorf – Łambinowicach. Szczególnie ważne są losy polskich jeńców wojennych w tych systemach, jak również dzieje polskich żołnierzy internowanych w czasie wojny w krajach neutralnych. W ekspozycji CMJW w Łambinowicach znajdują się stałe, jak również czasowe ekspozycje, których celem jest upowszechnianie wiedzy o nazistowskich zbrodniach II wojny światowej, sytuacji jeńców wojennych, a także upamiętnienie ofiar tych zbrodni.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych stale współpracuje z Śląskim Oddziałem Straży Granicznej w dziedzinie edukacyjnej oraz propagowaniu i upamiętnianiu historii naszej formacji.