Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego 85. rocznica śmierci Alfonsa Zgrzebnioka–dowódcy Powstań Śląskich - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

85. rocznica śmierci Alfonsa Zgrzebnioka–dowódcy Powstań Śląskich

Jesionowska Katarzyna
01.02.2022

31 stycznia Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej ppłk SG Tomasz Muszyński reprezentował Śląski Oddział Straży Granicznej w uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka, bohatera narodowego, działacza samorządowego i politycznego, komendanta I oraz II Powstania Śląskiego.

Podniosła uroczystość odbyła się na cmentarzu komunalnym w Rybniku. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, władz miejskich Rybnika, Oddziału IPN w Katowicach i innych instytucji państwowych. Modlitwie przewodniczył ksiądz Marek Noras, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. Na grobie powstańca złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

***

Alfons Zgrzebniok urodził się 16 sierpnia 1891 roku, w Dziergowicach pod Koźlem, w wielodzietnej, patriotycznej rodzinie. Pięć sióstr i trzech braci wraz z rodzicami, byli bardzo zaangażowani w walkę o polskość Śląska, również w Powstaniach Śląskich. Alfons Zgrzebniok przymusowo wcielony do armii niemieckiej w 1914 roku wsławił się odwagą, bardzo szybko jednak doświadczenie wojskowe zdobyte na froncie I wojny światowej wykorzystał przeciwko Niemcom, organizując na Śląsku brawurowe i skuteczne akcje partyzanckie. W okresie I i II Powstania Śląskiego przyjął odpowiedzialną rolę dowódcy. W trakcie III Powstania Śląskiego był doradcą wojskowym przy sztabie 1. Dywizji Wojsk Powstańczych. W 1923 roku założył Związek Powstańców Śląskich. W 1927 roku wstąpił do Wojska Polskiego w randze kapitana. W latach 1934-1937 był wicewojewodą białostockim.

Zmarł nagle 31 stycznia 1937 roku w Marcinkowicach koło Nowego Sącza, gdzie przebywał na urlopie. Zgodnie z jego wolą został pochowany w Rybniku, na cmentarzu przy ul. Rudzkiej. Spoczywa w kwaterze wraz ze swoimi podkomendnymi. Jego pogrzeb odbył się 6 lutego 1937 roku. Uczestniczyło w nim tysiące ludzi, wiele delegacji krajowych i wojewódzkich, w tym 170 pocztów sztandarowych. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina ‐ jego szkolny kolega. Alfons Zgrzebniok został uhonorowany wieloma najważniejszymi odznaczeniami. W 1922 roku Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Jednak najwyższym odznaczeniem państwowym RP–Orderem Orła Białego, został uhonorowany pośmiertnie 2 maja 2021 roku, przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

do góry