Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Polskie akcenty w trakcie służby pełnionej poza granicami kraju - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Polskie akcenty w trakcie służby pełnionej poza granicami kraju

Jesionowska Katarzyna
05.01.2022

Funkcjonariusz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, pełniąc służbę na Litwie, pod auspicjami Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FROTNEX), wziął udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Wilnie oraz przeprowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci z niewielkiej miejscowości w okręgu wileńskim - Dukszty Pijarskie, gdzie zamieszkuje ludność narodowości polskiej.

W listopadzie służbę poza granicami kraju, w ramach misji organizowanej pod auspicjami Agencji Frontex, rozpoczął st. chor. szt. SG Mariusz Gąsior. Funkcjonariusz na co dzień pełniący służbę w Placówce Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach od listopada wspiera swoich litewskich odpowiedników w realizacji zadań związanych z kontrolą I i II linii, w drogowym przejściu granicznym Raigardas na litewsko-białoruskiej granicy.

Litewska służba graniczna w Druskiennikach

Pobyt funkcjonariusza Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zbiegł się w czasie z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Na zaproszenie Ambasadora RP w Wilnie Pani Urszuli Doroszewskiej, st. chor. szt. SG Mariusz Gąsior 11 listopada wziął udział w tradycyjnej uroczystości złożenia wieńców oraz wspólnej modlitwie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie.

Ambasador RP w Republice Litewskiej Urszula Doroszewska z funkcjonariuszami SG

Konsul RP Irmina Szmalec z funkcjonariuszami SG

Cmentarz na Rossie to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, czyli miejsc, w których pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków oraz żołnierzy poległych w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 roku oraz lipcu 1944. Cmentarz znany jest przede wszystkim z Mauzoleum Matki i Serca Syna, w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii z Billewiczów. Na cmentarzu pochowane są również pierwsza żona oraz siostra Marszałka Polski.

Tego samego dnia, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, odbył się również koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowany przez Ambasadę RP w Wilnie. Pani Ambasador w trakcie koncertu wręczyła odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę obywatelom Litwy, zasłużonym dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy w obszarze kultury, nauki, mediów oraz osobom zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie. Podziękowała także przedstawicielom Straży Granicznej i Policji za wsparcie strony litewskiej w ochronie granic i porządku publicznego.

Funkcjonariusz ŚlOSG z żołnierzami AK

Funkcjonariusz odwiedził także Dukszty Pijarskie, niewielką miejscowość w okręgu wileńskim, zamieszkiwaną przez ludność narodowości polskiej. Tam, na zaproszenie Dyrektora Polskiej Szkoły Podstawowej w Duksztach Pijarskich na Litwie, st. chor. szt. SG Mariusz Gąsior w ramach budowania postaw patriotycznych oraz promowania formacji Straży Granicznej, przeprowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci klas I-IV. Przybliżył uczniom zadania jakie wykonuje Straż Graniczna oraz zaprezentował sprzęt wykorzystywany do realizacji zadań na misji.

Dzieci za pomocą przenośnego urządzenia do badania dokumentów miały okazję odkrywać ukryte zabezpieczenia w polskim paszporcie widoczne w świetle UV – 365 nm.

Program artystyczny składający się z wierszy i polskich piosenek patriotycznych zaprezentowały dzieci w asyście nauczycielek Pani Anny Pozniak oraz Pani Ireny Żygis.  Na koniec występu uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali również polski hymn państwowy.

do góry