Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Pracowity piątek bielskich funkcjonariuszy Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pracowity piątek bielskich funkcjonariuszy Straży Granicznej

Jesionowska Katarzyna
26.07.2021

23 lipca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 6 Afgańczyków, Irankę oraz Pakistańczyka, którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując z kierunku tzw. szlaku bałkańskiego.

Do zatrzymania pierwszej grupy cudzoziemców (4 Afgańczyków oraz Iranki) doszło tuż po północy w Zwardoniu (powiat żywiecki). Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację od policjantów z Żywca, iż na terenie parkingu w Zwardoniu, z naczepy jednej z zaparkowanych tam ciężarówek, dochodzą odgłosy osób. Ustalono, iż kierowca tureckiego samochodu ciężarowego przewoził tekstylia i części samochodowe z Turcji do Polski. W naczepie tira funkcjonariusze SG ujawnili 5 cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, iż jeden z mężczyzn ma 17 lat. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz irańskie obywatelstwo kobiety, jak również ich dane osobowe.

Tego samego dnia, kilkanaście godzin później, policjanci z Zebrzydowic poinformowali funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej, iż w okolicach miejscowości Hażlach (powiat cieszyński) widziano trójkę cudzoziemców poruszających się pieszo wzdłuż drogi wojewódzkiej. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wobec cudzoziemców wykazała, iż nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów. W wyniku dalszych czynności służbowych z udziałem tłumacza ustalono, iż jeden z mężczyzn pochodzi z Pakistanu, a dwóch pozostałych z Afganistanu.

W toku czynności służbowych okazało się, że ośmioro zatrzymanych cudzoziemców złożyło wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii i Bułgarii. Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania cudzoziemców do państw, w których ubiegali się oni o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

 

 

do góry