Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Przylecieli z Aten z przerobionymi i cudzymi dokumentami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przylecieli z Aten z przerobionymi i cudzymi dokumentami

Szymon Mościcki

6 czerwca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 2 nielegalnych migrantów, którzy wybrali samolot aby wydostać się z Grecji.

W niedzielę (6 czerwca) funkcjonariusze Straży Granicznej z katowickiego lotniska przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec dwojga pasażerów przylatujących do Katowic-Pyrzowic z Aten. Mężczyzna w trakcie kontroli posłużył się rumuńskim dowodem osobistym, który okazał się podrobiony na wzór oryginału i dodatkowo na dane innej osoby. Później okazało się, że posiadał przy sobie swój oryginalny, syryjski paszport. Natomiast kobieta do kontroli przedstawiła bułgarski dowód osobisty. Dokument był oryginalny, lecz należał do innej osoby. Dodatkowo dokument, którym posłużyła się cudzoziemka widniał w bazie Systemu Informacyjnego Schengen jako dokument utracony.

Cudzoziemcy okazali się obywatelami Syrii, chcieli dostać się do Niemiec. Ponieważ przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim zostali zatrzymani.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom oraz posłużenia się podrobionym dokumentem jako autentycznym. Kobieta natomiast usłyszała zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby. Oboje przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze w wymiarze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonalności na okres próby jednego roku.

do góry