Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Pracowity weekend funkcjonariuszy ŚlOSG - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pracowity weekend funkcjonariuszy ŚlOSG

Szymon Mościcki

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w miniony weekend zatrzymali 2 Polaków poszukiwanych listami gończymi oraz ujawnili 7 osób naruszających obowiązujące w Polsce przepisy.

W miniony weekend, w Międzynarodowym porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach po przylocie samolotu rejsowego ze Sztokholmu, 40-letni Polak podczas kontroli sanitarnej zachowywał się agresywnie, był wulgarny. Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych podjęli wobec niego działania. Po przebadaniu okazało się, że miał 1,07 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli ponad 2 promile. Mężczyzna został osadzony w izbie wytrzeźwień. W stosunku do osoby zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie w związku z popełnionymi czynami z ustawy Prawo Lotnicze oraz Kodeksu Wykroczeń. Grozi mu grzywna w wysokości do 1000 zł.

Kolejni dwaj Polacy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z PSG w Katowicach-Pyrzowicach po tym jak okazało się, że są poszukiwani przez polski wymiar sprawiedliwości. Jeden mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji, natomiast drugiego po sporządzeniu dokumentacji służbowej, przekazano do Zakładu Karnego.

Do kolejnego zdarzenia na katowickim lotnisku doszło, w ramach nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa, wykonywaną przez pracowników Poczty Polskiej. W trakcie kontroli bagażu podręcznego obywatelki Słowacji, chcącej lecieć do Islandii, ujawniono kastet. Przedmiot został zatrzymany, natomiast kobieta za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem w wysokości 200 zł. W ramach tej samej kontroli bezpieczeństwa, w bagażu podręcznym pasażera lecącego do Niemiec ujawniono nabój karabinowy 7,62 mm. Kontrolowany obywatel Polski nie posiadał stosownego zezwolenia na wywóz amunicji z naszego kraju jak również na jej posiadanie. Mężczyzna, tłumaczył, że nabój to pamiątka ze służby wojskowej. Za popełnione przestępstwo Polakowi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Ponadto funkcjonariusze z PSG w Katowicach-Pyrzowicach (Grupa Zamiejscowa w Częstochowie), przeprowadzili kontrolę legalności pobytu na terytorium RP, w wyniku której zatrzymali obywatelkę Ukrainy. W trakcie kontroli ustalono, że nie posiada ona odpowiedniej dokumentacji uzasadniającej cel pobytu na terytorium RP.

Również w trakcie kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z PSG w Bielsku-Białej ujawniony został ob. Ukrainy, który widniał w systemie informacyjnym jako osoba niepożądana na terytorium RP.

Kolejne dwie kontrole legalności pobytu (w Opolu i Nysie) przeprowadzili funkcjonariusze z PSG w Opolu. W ich wyniku ujawniono dwóch obywateli Ukrainy, którzy przebywali na terytorium Polski nielegalnie, gdyż wykorzystali cały dopuszczalny okres legalnego pobytu w Polsce.

W stosunku do wszystkich obywateli Ukrainy wszczęto postępowania administracyjne, które zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

do góry